Čo sú odvetrané fasády?
Odvetraná fasáda – exteriérové opláštenie budov, objektov, alebo ich častí. Základom odvetranej fasády je konštrukcia, na ktorej je fasádny obklad upevnený. Systémy ponúkajú dva základné druhy konštrukcií: hliníkovú a drevenú. Častejšie používané sú hliníkové konštrukcie (jednosmerné a dvojsmerné) – sú ľahké, dostatočne pevné, s veľkým výberom tvarovaných profilov a sú odolné voči korózii. Inštalujú sa na systémové hliníkové konzoly, ktoré zabezpečia požadované predsadenie od steny. Používa sa nový typ systémovej hliníkovej konzoly s prerušeným tepelným mostom, ktorá má výrazne zníženú tepelnú vodivosť, alebo pri staršom systéme je na styčnej ploche so stenou termopodložka, kôli zníženiu tepelných prestupov. Drevené konštrukcie sú menej používané, pretože majú kratšiu životnosť (15-25 rokov). Podkladové hranoly drevených konštrukcií sú technicky sušené na vlhkosť 12-15%, alebo tlakovo impregnované. Sú veľmi kvalitné a rozmerovo presné, ich cena je na úrovni konštrukcii z hliníka. Do vzduchovej medzery je možné, inštalovať tepelnú izoláciu, pre zlepšenie energetických vlastností objektu. Je nutné, použiť izoláciu vhodnú pod odvetranú fasádu (čadičovú minerálnu izoláciu). Polystyrén je do systému odvetranej fasády nevhodný.


Izoláciu prekrýva paropriepustná fólia, ktorá zabraňuje uvoľňovaniu malým vláknitým čiastočkám z izolácie do okolitého prostredia, vplyvom komínového efektu a prípadnému malému množstvu vody (2%), ktoré by sa mohlo dostať cez škáry na izoláciu. Vplyvom odvetrania sa však rýchlo odparí. Pre správnu funkčnosť a účinnosť odvetrania, musí byť veľkosť medzery medzi obkladovým materiálom a izoláciou, príp. stenou min 30mm. Veľkosť „nasávacej“ – spodnej medzery má byť min 15-20 mm a veľkosť vrchnej – “výfukovej” medzery má byť min 15-20mm. Ako nasávacie medzery slúžia i všetky, ktoré sú v ploche otvorené (väčšinou horizontálne). Vďaka komínovému efektu v odvetranej škáre, majú tieto fasády veľké výhody, oproti kontaktnému zatepľovaciemu systému (KZS). Základnú výhodou je ochrana steny pred slnkom, vetrom, dažďom, vlhkosťou, plesniam, mrazom, mestským a priemyselným smogom a pod. Prúdenie vzduchu zospodu – nahor zabraňuje preniknutiu vlhkosti a teplu alebo chladu do steny. Tento systém patrí k najúčinnejším a najzdravším fasádnym systémom. Obkladové dosky sa na konštrukciu lepia, nitujú, alebo skrutkujú. Medzi najčastejšie nami popužívané materiály patria: Stacbond, Fundermax, TECU Bond, Trespa, Kronospan, Alucobond, Swisspearl, Etalbond, Senova, Larson, Alubond, Equiton, Cembrit. Všetky nami používané materiály sú vyrábané v súlade s prísnymi environmentálnymi normami.
Pozrite si našu rozsiahlu Galériu realizácií
Fundermax, Trespa, Parklex, Kronospan, Senova (HPL – High Pressure Laminates – vysokotlaké lamináty) pozostávajú z vrstiev prírodnej vláknitej výstuže, ktorú tvorí v určitom hmotnostnom zastúpení papier a vytvrdené živice, ktoré spolu zaisťujú extrémnu odolnosť voči atmosférickým i mechanickým vplyvom. Produkty z kompaktných materiálov sa vyznačujú veľmi širokou paletou farieb, drevených dekorov, metalických dekorov, či špeciálnych dekorov, ktoré si môžete navrhnúť i Vy sami. Sú základom vybavenia interiéru a exteriéru a pre svoju odolnosť a hygienické vlastnosti sú ideálne pre použitie v kanceláriách, v lekárňach, v nemocniciach, v chemických, medicínskych či iných laboratóriach. Nachádzajú široké uplatnenie i pri výrobe nábytku, kuchynských liniek, výplní zábradlí, sanitárnych kabín, deliacich priečok, stien a parapetov.
Štandardná hrúbka je 3 až 20mm, najčastejšie sa na opláštenie fasád používa hrúbka 6mm a na balkónové výplne min 8mm. Fasádne dosky určené na exteriérové využitie sú mimoriadne tvrdé a odolné proti oteru, poškrabaniu, nárazu, bežným chemikáliám, vode, vodnej pare, mrazu i teplu a majú antigrafity povrch (Vyrobca deklaruje spoľahlivosť produktu cez 30 rokov). Vlastnosti niektorých fasádnych dosiek sa vylepšujú vkladaním hliníkových fólií pod povrch, čo zvyšuje pevnosť a estetiku produktu. Perforáciou dosiek možno docieliť dekoratívne efekty na fasádnom elemente a to rovnako v prípade dosiek s prídavnými hliníkovými vrstvami, alebo bez nich. Sú vhodné pre všetky vonkajšie použitia a chránia životné prostredie pretože sú bez obsahu ťažkých kovov.


Stacbond, TECU Bond, Quartz Zinc, Alucobond, Albond, Etalbond je „sendvič“ zložený z viacerých vrstiev materiálu (hliník, jadro, hliník). Zabezbečuje vynikajúce fyzikálne, mechanické a chemické vlastnosti, ako i odolnosť voči poveternostným vplyvom, tvarovú a farebnú stálosť (záruka výrobcu na materiál 10 rokov, výdrž 25-30 rokov). Štandardná hrúbka kompozitného materiálu je 4mm. Je zložený zo spodnej vrstvy hliníka hrubej 0,5mm, z 3mm A2 (nehorľavého), FR (ťažko horľavého), alebo PE polyetylénového (horľavého) jadra a vrchnej vrstvy hliníka hrubej 0,5mm, na ktorej sú vysokokvalitné laky, lepidlá, UV vrstvy a krycie fólie.
Kompozitný materiál je ľahko tvarovateľný, pevný v ohybe, je ľahký a tlmí vibrácie i hluk. Podľa vo výrobe nafrézovaných drážok, je možné tento materiál presne ohýbať do rôznych uhlov a tvarov a to i priamo na mieste stavby. Dokonalé rovné línie panelov zabezpečujú opticky pôsobivé architektonické riešenie fasád, alebo častí budov. Tento materiál je možné i zkružovať na polomer stonásobku hrúbky, t.j. pre hrúbku 4mm je to 400mm. Povrchové úpravy produktov z kompozitných materiálov nie sú limitované len základnou škálou farieb, ale reprezentujú ich
najmä elegantné metalické odtiene a spektrálne farby (meniace svoju farbu uhlom pohľadu). Dve hlavné oblasti aplikácie sú stavebníctvo a reklamy.
Pozrite si našu rozsiahlu Galériu realizácií